Ekonomi

Türkiye ile Cezayir, petrol ve doğalgaz arama şirketi kuruyor

Başkent Cezayir’de düzenlenen 2. Cezayir Yatırım Konferansı’na onur konuğu olarak katılan Dönmez, iki günlük Cezayir ziyaretini değerlendirdi.

Bakan Dönmez, Cezayir Yatırım Konferansı’nda, Türkiye’deki ve bilhassa Cezayir’deki iş ve yatırım fırsatları konusunda görüşlerini sunduğunu belirtti.

Cezayir Güç ve Madencilik Bakanı Muhammed Arkab ile de bir ortaya geldiğini tabir eden Dönmez, bu görüşmede güç ve madencilik alanında atılabilecek yeni adımları değerlendirdiklerini söyledi.

Türkiye ile Cezayir’in ortak bir petrol ve doğalgaz arama şirketi kuracağını vurgulayan Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“Yine olumlu bir gelişme Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach ile Türkiye Petrolleri (TP) arasında yine burada ortak bir şirketin kurulması, petrol ve gaz arama faaliyetlerini başta Cezayir olmak üzere, bölge ülkelerinde bu yönde çalışmalarını müştereken yürütmeleri konusunda fikir birliğine varmış durumdayız.”

Ticaret hacmi 4 milyar dolar

Cezayir’de yaklaşık bin 500 Türk şirketinin olduğunu vurgulayan Dönmez, “Burada (Cezayir) zaten uzunca bir süredir birçok Türk şirketinin yatırımı var. Bin 500 civarında şirketimiz burada yatırım yapıyor ve bu şirketlerimizde yaklaşık 30 bin Cezayirli çalışıyor” dedi.

Dönmez, Cezayir’de demir-çelikten dokumaya, besine kadar birçok alanda faaliyet gösteren Türk şirketlerinin olduğunu söz ederek, “Cezayirli yöneticiler Türk iş insanlarının burada yapmış olduğu yatırımdan ve ticaretten büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyduklarını ve bunun artarak gelişmesi gerektiğini ifade ettiler” diye konuştu.

Bakan Dönmez, iki ülke ortasındaki Karma Ekonomik Komitesi’nin (KEK) eş lideri olduğuna da dikkati çekerek, “Her iki tarafta da yatırımcıların önünü açıcı, yatırım ortamını kolaylaştırıcı tedbirlerin alınması konusunda da muhataplarımıza gereken bilgileri ve mesajları da ilettik.” sözlerini kullandı.

Dönmez, “Geçtiğimiz yıl 4 milyar dolar civarında gerçekleşen ticaret hacmimiz, bu sene muhtemelen 5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşecektir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu