Haber

ABD Başkanı Biden Mısır, Kamboçya ve Endonezya’yı ziyaret edecek

ABD Lideri Joe Biden, Mısır, Kamboçya ve Endonezya ziyaretlerinde sırasıyla 27. BM İklim Konferansı (COP27), ABD- ASEAN Tepesi ve G20 Başkanlar Doruğuna katılacak ve ikili görüşmelerde bulunacak.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Biden’ın Kuzey Afrika ve Asya’ya gerçekleştireceği ziyaretin detaylarını paylaştı.

Biden’ın ABD saatiyle bu akşam COP27’nin yapıldığı Mısır’ın Şarm El Pir kenti için yola çıkacağını belirten Sullivan, Biden’ın burada ABD’nin pak güce yaptığı katkıları anlatacağını belirtti.

Sullivan, Biden’ın burada Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi ile de bir araya geleceğini belirterek, iki liderin birçok ikili ve bölgesel konuları ele alacağını söyledi.

Biden’ın cumartesi günü ABD- ASEAN Zirvesi’ne katılmak üzere Kamboçya’ya geçeceğini bildirerek, burada Kamboçyalı yetkililer ile bir ortaya geleceğini aktardı.

Sullivan, Biden’ın Kamboçya’da Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Güney Kore Devlet Lideri Moon Jae-in ile üçlü bir görüşme yapacağını söyleyerek, burada bilhassa Kuzey Kore’nin son dönemde yaptığı füze denemelerinin ele alınacağını belirtti.

Biden’ın daha sonra G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Endonezya’nın Bali Adası’na gideceğini aktaran Sullivan, Biden’ın burada Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo ile bir ortaya geleceğini söyledi.

Sullivan, Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping ortasındaki birinci yüz yüze görüşmenin de Endonezya’da gerçekleşeceğini belirterek, Biden’ın burada İtalya ve İngiltere Başbakanları ile de birinci defa ikili görüşmeler yapacağını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu