Ekonomi

Rusya Başbakanı Mişustin: “Çin ile ticaretin yarısını ulusal para birimleriyle yapıyoruz”

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Çin’e petrol, doğalgaz ve kömür sevkiyatlarını artırdıklarını belirterek, “Ticaretimizin neredeyse yarısını ulusal para birimleriyle gerçekleştirmemiz son derece önemli” dedi. söz konusu.

Mişustin, Çin Devlet Konseyi Başbakanı Li Keqiang’ın da katıldığı iki ülke hükümetlerinin liderlerinin 27’nci olağan toplantısında video konferans yöntemiyle değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Çin’e enerji arzı ihracatını artırdığına işaret eden Mishustin, “Doğal gaz, petrol ve kömür arzımız artıyor. Rusya’nın da katılımıyla Çin’de nükleer santral inşaatları devam ediyor. Mevcut tüm sözleşme yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlamak. ve yenilerini yaratmak için büyük projeler üzerinde çalışmaya hazırız.” dedi.

İki ülke arasındaki ticarette ulusal para birimlerinin payının da arttığına vurgu yapan Mişustin, “Ticaretimizin neredeyse yarısını ulusal para birimleriyle gerçekleştirmemiz son derece önemli. Bu tür ödemelerin ticarete hakim konumda olması gerekiyor. Çok kutuplu dünyanın egemen ekonomik ve mali politikasının mantığı budur.” söz konusu.

Mişustin, çeşitli kısıtlamalara rağmen Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin bu yılın ilk 10 ayının prestijiyle 150 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Rusya ve Çin’in bazı küresel sorunlara ortak bir yaklaşımı paylaştığını anlatan Mishustin, “Birlikte çok kutuplu bir uluslararası ilişkiler mimarisinin oluşturulmasını savunuyoruz. Ortaya çıkan zorluklara ve artan dış baskıya birlikte göğüs germeye hazırız.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu