Teknoloji

Çok sayıda ertelemenin ardından, NASA’nın Artemis 1 roketi nihayet Ay’a doğru yola çıktı

NASA’nın devasa Artemis 1 roketinin fırlatılışı, daha evvelki denemelerde yaşanan teknik meseleler ve fırtınalar yüzünden bir müddettir ertelenmesinin akabinde, en sonunda 2 saatlik bir fırlatma aralığında havalandı ve Ay’a gerçek yola çıkarken Kennedy Uzay Merkezi‘ni aydınlattı. Max Q, katı roket güçlendirici fırlatma, uzay aracı adaptörü ayırma ve SLS birinci aşama ayırma dahil olmak üzere önemli aşamalardan sorunsuz bir şekilde geçmeyi başardı. Dört ana güneş ışınının tamamının da açılmış olmasıyla beraber uçuş, sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

Artemis şimdi Dünya’nın etrafında eliptik bir yörüngeyi takip ediyor ve bu yörünge, onu Ay’a yanlışsız yönlendirecek olan Ay-ötesi enjeksiyon yakılmasının öncesinde daha dairesel bir biçime girecek.

Artemis’in fırlatılma denemeleri daha evvel birinci olarak 29 Ağustos ve en son 14 Kasım tarihlerinde yaşanmıştı. 29 Ağustos tarihindeki deneme, motor sıkıntıları ve hidrojen yakıt sızıntısı sebebiyle iptal edilmişti ve Eylül ayının sonlarındaki bir sonraki deneme de benzeri bir halde gerçekleşememişti. 14 Kasım planı ise Nicole Fırtınası sebebiyle iptal edildi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu