Haber

Yusufeli Barajı’nın inşa hikayesi TRT’de yayınlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün hizmete açılacak Yusufeli Barajı’nın hikayesi, TRT’de yayınlanan ” Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeselinde izleyiciyle buluşacak.

TRT’den yapılan açıklamaya göre, yükseklik bakımından Türkiye’de birinci, dünyada beşinci sırada yer alan barajın, proje kademesinden tamamlanmasına kadar süren hikayesi bu akşam 21.00’de TRT Belgesel, TRT Avaz, TRT Türk ve TRT Kürdi’de, 23.30’da ise TRT 1’de ekranlara gelecek.

Yusufeli Barajı, Türkiye iktisadına katkısı ve sağlayacağı yararların yanında devasa gövdesi ve yüksekliğiyle birçok rekorun da sahibi olacak.

Baraj, yıllık ortalama 1,9 milyar kilovatsaat elektrik üretecek ve iktisada 5 milyar lira katkıda bulunacak.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES), Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’in 70 kilometre güneybatısında, Türkiye’nin en hızlı akan ırmağı Çoruh Nehri üzerinde inşa edildi. Orta Çoruh Havzası’nda inşa edilen en büyük baraj olan dev tesisin üretimine 2012’de başlandı.

Talvegden 220, temelden ise 275 metre yüksekliğe sahip barajın gövdesi, 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine sahip. Barajın gövdesi, düşey ve yatay düzlemde kavisli biçimde tasarlandı. Bu çift eğrilikli tasarım sayesinde barajın ardındaki milyonlarca metreküplük suyun basıncı yamaçlara aktarılıyor ve gövdenin direnci artırılıyor. Bu tasarım tıpkı vakitte devasa gövdeye şık bir görünüm de kazandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu