Haber

Yemen’de memur maaşları görüşmeleri sürüyor

Yemen’de İran destekli Husiler, Suudi Arabistan ile ülkedeki krizin çözümüne yönelik müzakerelerin, memur maaşlarının ödeneceği kaynak konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle durdurulduğunu açıkladı.

Husilere bağlı haber ajansı SABA’nın haberine göre Husiler Yüksek Siyasi Konseyi lideri Mehdi el-Maşat, Sana’da yeni eğitim-öğretim yılının açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada Suudi Arabistan ile yürütülen müzakereler hakkında bilgi verdi.

Müzakere heyeti başkanı olduğunu kaydeden Meşat, Suudi Arabistan’la müzakerelerin memur maaşlarına ilişkin kaynak anlaşmazlığı nedeniyle durduğunu bildirdi.

Meşat, memur maaşlarının Yemen’in petrol ve gaz gelirlerinden ödenmesini talep ettiklerini ancak “Suudi Arabistan, petrol ve gaz gelirlerini merkez bankasına aktarıp, memur maaşlarını ‘hayır’ olarak ödemek istiyor” dedi.

Yemen’de Husi kontrolündeki bölgelerde yaşayan yaklaşık 500 bin memur, ülkedeki savaş ve Merkez Bankası’nın bölünmesi nedeniyle yıllardır maaşlarında kesintiye gitti.

Hükümet güçleriyle çıkan çatışmada 4 Husi milis öldü

Öte yandan Yemen’de hükümet güçleri ile Husiler arasında çıkan çatışmalarda 4 Husi milis üyesinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ölen Husi milislerin başkent Sana’a’da defnedildiği belirtilirken, çatışmaların yaşandığı alanlar hakkında bilgi verilmedi.

Yemen’deki krizin analizi için müzakereler

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Suudi Arabistan ve Umman, Yemen’deki 9 yıllık krizi sona erdirecek kapsamlı bir anlaşmanın hazırlanması için Yemen hükümeti ile Husiler arasında aylardır arabuluculuk yapıyor.

Umman ve Suudi Arabistan’dan bir heyet, başta kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesi konusu olmak üzere bir dizi önemli konuyu görüşmek üzere Nisan ayında Sana’a Husilerle bir toplantı için gelmişti.

Heyetler, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in maaş sorunu konusunda Yemen hükümeti ile Husilerin uzlaşamadığı konuları çözmek için çalıştığı dönemde devreye girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu