Ekonomi

Van’da açık oto pazarında ramazan sessizliği

Van’ın merkez Tuşba ilçesindeki 2. el açık otomobil pazarı ramazan ayında beklenen hareketliliği göstermedi.

Bayilerden sıfır araç sıkıntısı alıcıları ikinci el otomobillere yönlendirirken, ikinci el talep fiyatları artırmaya devam ediyor. Tuşba ilçesindeki ikinci el açık otomobil pazarındaki araç pazarındaki yüksek fiyatlar hem alıcıyı hem de satıcıyı sıkıntıya sokuyor. Cumartesi günü açık olan 2. el otomobil pazarında özellikle düşük modelli araçların fiyatı dikkat çekiyor. Ramazan ayı boyunca üst model araç fiyatlarında artış olmazken alt model araç fiyatlarında artış yaşanıyor. Piyasada araç almak isteyen alıcılar, ‘serbest piyasa’ adı altında herkesin değerinin çok üzerinde bir fiyat belirlediğini söylüyor.

“İnternet fiyatları piyasanın altında”

Konuyla ilgili konuşan Hüsnü Çınar isimli araç satıcısı, Türkiye’de ikinci el araç fiyatlarında artış yaşandığını belirtti. Sıfır araç olmayınca ikinci elde fiyatların arttığını belirten Çınar, “İkinci el araba piyasasındaki fiyatlara ve internet fiyatlarına bakıyorum. İnternet fiyatları piyasaya göre daha düşük. Bunun sebebi nedir anlayın.Bugün aracını alan kişi o aracı aynı fiyata alamıyor.” 50 bin daha yazarak satmaya çalışıyor. Bu da piyasayı olumsuz etkiliyor. Birkaç yıl önce 25 bin lira olan araç fiyatı bugün 180-200 bin liraya çıktı” dedi.

Özellikle düşük model araçlarda fiyat artışının devam ettiğini söyleyen alıcılar, herkesin keyfi olarak fiyat artışı yaptığını kaydetti. – KAMYONET

karamanliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu