Haber

Uzmanlar, İsveç’in Solunum Yolu Enfeksiyonu Sezonunun Zor Olacağı Konusunda Uyardı

STOCKHOLM, 5 Aralık (Xinhua) — Son günlerde İsveç’te enfeksiyon sayısı artmaya devam ederken, İsveçli uzmanlar bu kış solunum sinsityal virüsü (RSV) sezonunun zor geçeceği konusunda uyarıyorlar.

Astrid Lindgren Çocuk Hastanesi pediatrik yoğun bakım ünitesi şefi Malin Ryd Rinder, “Şu anda RSV ile yoğun bakımda olan birçok çocuk var” dedi.

İsveç’in Dagens Nyheter (DN) gazetesinin Pazar günkü haberine göre Rinder, ülkede RSV sezonunun birkaç hafta önce başladığını ve önlerinde güçlü bir dönem olabileceğini söyledi.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nda epidemiyolog olan AnnaSara Carnahan da virüs konusunda endişeli.

Carnahan, “Örneğin okul öncesi çocuklar gibi gruplarda büyük bir enfeksiyon yayılma riski var” dedi.

İsveç’in Stockholm kentindeki Astrid Lindgren Çocuk Hastanesinde, dördü yoğun bakımda olmak üzere yaklaşık 20-25 RSV enfeksiyonu olan çocuk bulunmaktadır.

DN haberine göre geçen yıl İsveç, 244’ü yoğun bakım tedavisi gören dört yaşın altındaki çocuklar arasında 6.800 RSV vakası bildirdi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne göre RSV, genellikle hafif solunum semptomları gösteren yaygın bir solunum virüsüdür. Ancak çocuklarda ve yaşlılarda ciddi hastalığa neden olabilir ve çocuklarda bronşit ve pnömoninin en önemli nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu