Ekonomi

Terörün yerini huzura bıraktığı Cudi Dağı etekleri pamuk tarlalarına dönüştü

Şırnak’ın Silopi ilçesi Cudi Dağı etekleri terörün yerini huzura bırakmasıyla pamuk tarlalarına dönüştü. Tarlalardaki pamuk, genç kızların gelir kaynağı oldu.

Türkiye- Irak hududunun sıfır noktasında bulunan Silopi ilçesinin Cudi Dağı eteklerindeki tarlalarda pamuğun hasadı, yöredeki genç kızların geçim kaynağı oldu. Cudi Dağı eteklerindeki pamuk tarlalarında sabahın erken saatlerinden itibaren etraf köylerden minibüslerle gelen genç kızlar, pamuk hasadına başlıyor. Günün birinci ışıklarıyla tarlaların yolunu tutan genç kızlar, konutlarından getirdikleri yemekler ile kahvaltı yaptıktan sonra güneş batana dek tarlada çalışıyor.

Dikenler ortasından pamuk toplayan genç kızlar, pamuk hasadında çalışarak, aile bütçesine katkıda bulunduklarını belirtti. Mevlüde Özkan, “Gün boyu güneşin altında çalışıyoruz. Sabah saat 04.00’da uyanıp, akşam saat 19.00’da eve gidiyoruz. Günde 100 kilo toplayabilirsek, 250 TL kazanıyoruz. İşimiz çok zor. Parmaklarımız hepsi patlıyor. Okul okumak istiyorum ama okuyamıyorum. Çünkü aileme destek olmak zorundayım. Biz bu işi isteyerek yapmıyoruz, mecbur olduğumuz için yapıyoruz” dedi.

Şırnak Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Selman Demirel, pamuğun 3 ilçede ekildiğini söyledi. Demirel, “Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde üretimi yapılıyor. 2021 yılında 45 bin dekar alanda üretim gerçekleştirmiştik. 2022 yılında ise 60 bin dekar alanda bir üretim gerçekleştirdik. 2021 yılında 29 bin ton pamuk elde edildi. 2022 yılında ise 39 bin ton elde edilecek. 2022 yılında çiftçilerimize 40 milyona yakın bir destekleme çalışmamız devam etmektedir. Vilayetimizde pamuk üretiminin olması biraz da dışa bağımlılığı düşürdü. Evvelden Şırnak dışarıya göç veren bir vilayetti. Çukurova’ya gidip çalışırlardı. Bizim artık bayan çiftçilerimize yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Burada bayanlarımız kendi topraklarında, kendi bölgelerinde, kendi istihdam alanlarında, yararlarını sağlamaktadırlar. Bu da bizim için hoş bir alan çalışması olmuştur” diye konuştu. – ŞIRNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu