Haber

Teknoloji Sektörü: Finlandiya’nın 2050 Yılına Kadar Yılda 50.000 Göçmene İhtiyacı Bulunuyor

HELSİNKİ, 17 Kasım (Xinhua) — Technology Finland tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, Finlandiya’nın yaşlanan nüfusu sebebiyle ortaya çıkan iş açığını kapatmak amacıyla önümüzdeki 28 yıl boyunca her yıl 50.000’den fazla göçmene gereksinimi olduğu söz edildi.

Finlandiya’daki yaklaşık 1.800 teknoloji sektörü şirketinden oluşan Technology Finland adlı birliğin Başkanı Jaakko Eskola, “Finlandiya yaşlanıyor, daha borçlu hale geliyor ve ekonomik geçinme ilişkimiz alt üst oluyor” dedi.

Finlandiya’nın tek başına en kıymetli ihracat dalı olan teknoloji dalı, gelecek 10 yıl içerisinde 130.000 yeni uzmana muhtaçlık duyacak. Bunların sırf yarısı emeklilerin yerini alacak ve bu da önümüzdeki 10 yıl içerisinde ihracat kesiminde on binlerce açık durum olacağı manasına geliyor.

Eskola, Finlandiya’da yeterli sayıda çalışma çağındaki insan olmadığı takdirde refah devletinin sürdürülemeyeceğini söyledi ve bu sebeple tek seçeneğin göçü önemli ölçüde artırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu nedenle Finlandiya’nın başarılı bir uzun vadeli göç siyaseti oluşturması gerekiyor.

Öte yandan Eskola, göçün tek başına Finlandiya’nın bütün zorluklarını çözmeyeceğini söyledi. Bilhassa bilgi ve irtibat teknolojileri alanlarında gençlerin marifet seviyelerinin yükseltilmesi temel amaç olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu