Ekonomi

Rosenberg, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona ermesinin 30 yıllık Hazine tahvillerini destekleyeceğini öngörüyor

Ekonomist David Rosenberg Çarşamba günü yayınlanan bir görüş yazısında, Federal Rezerv’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşmış olabileceğini ve bunun borsa karşısında 30 yıllık ABD Hazine tahvillerinin lehine olabileceğini öne sürdü. Faiz oranlarının Aralık ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında değişmeden bırakılması durumunda, bunun sıkılaştırma döngüsünün sonuna işaret edeceğini ve hatta tahvil fiyatları için potansiyel bir nimet olan bir faiz indiriminin habercisi olabileceğini öne sürdü.

Rosenberg, 30 yıllık ABD Hazinesinin, Fed faiz oranlarının sabit kaldığı dönemlerde tarihsel olarak hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdiğini savundu. Bu duraklamalar sırasında hem tahvillerde hem de hisse senetlerinde eş zamanlı yükselişler yaşansa da 30 yıllık Hazine, hisse senetlerinin üzerinde performans göstererek toplamda ortalama %9 getiri sağlıyor. Rosenberg’e göre bu eğilim, uzun vadeli tahvillerin hisse senetlerine göre daha düşük risk taşıdığının altını çiziyor.

Ayrıca Rosenberg, borsadaki son yükselişin sürdürülebilirliğini sorguladı. Rosenberg, bu ralliyi, yumuşak kazanç rehberliğiyle birlikte ve küçük ölçekli hisse senetlerinin katılımı olmadan gerçekleşen, “bağımsız” ve temellerden yoksun olarak nitelendirdi.

Ekonomistin tahmini, faiz artırımlarında Temmuz 2023’ten bu yana beş aylık bir duraklamayı takip ediyor. Bu duraklama, Federal Rezerv’in para politikasında potansiyel bir değişime işaret ediyor ve bu, yatırımcıların tahvil ve hisse senedi arasındaki seçeneklerini tartmaları açısından önemli sonuçlar doğurabilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

habersenkaya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu