Yaşam

Rekabet Kurumu’ndan Elon Musk’a para cezası

Ekim 2022’de resmi olarak Twitter’ı satın alan Elon Musk, bugün Türkiye’den çok büyük bir ceza aldı. Rekabet Kurumu, Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilgili Türkiye’den izin almadığı içindoğrudan para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Elon Musk’ın Türkiye’ye ödeyeceği para cezası Twitter’da 2022’de Türkiye’de alındı brüt gelirinin binde biri azimli. Kurum, Musk’ın talebi olmadan Musk’ın satın alımına da onay verdi. Kurum tarafından paylaşılan açıklamanın tamamı şöyle:

Rekabet Kurumu’ndan Elon Musk’a ceza açıklaması:

Rekabet Kurulu’nun 02.03.2023 tarihli toplantısında, Twitter Inc.’in tek kontrolünün Elon R. MUSK tarafından devralınması sürecinin TCK’nın Korunması Hakkında Kanun’un 11’inci maddesi uyarınca re’sen incelenmesi sonucunda, 4054 numaralı yarışma,

  1. İşlem, 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve bu unsurdan hareketle 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Gerektiren Birleşme ve Devralmalara İlişkin Tebliğ kapsamında izne tabidir;
  2. İşlem sonucunda aktif rekabette önemli bir azalma olmaması nedeniyle, işlemeye izin vermek,
  3. Ancak belgenin konusu, Rekabet Kurulu’nun yetkisiz olması nedeniyleDevralan konumundaki sürecin tarafı olan Elon R. MUSK’a 2022 yılı için Türkiye’de elde ettiği gayrisafi gelirin binde biri oranında idarî para cezası, Kanunun birinci fıkrasının (b) bendi gereğince. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesi.

Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde yargı yolunun açık olduğuna Ankara İdare Mahkemeleri tarafından oy birliği ile karar verildi.

haberaltinyayla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu