Ekonomi

New York borsası yükselişle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 100 puandan fazla yükselerek yüzde 0,34 artışla 33.535,91 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,94 artışla 4.198,01 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,51 artışla 12.688,84 puana yükseldi.

ABD’de borç limiti görüşmeleri sürerken, anlaşmaya varılacağına dair beklentilerin artmasıyla borsalarda olumlu bir seyir izlendi.

Piyasaların dikkatleri borç limiti müzakerelerine çevrilirken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, bu hafta sonu prensipte anlaşmaya varılabileceğini ve bunun önümüzdeki hafta Temsilciler Meclisi’nde oylanabileceğini söyledi.

Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer de borç limiti müzakerelerinde ilerleme kaydedildiğini belirterek, Senato’nun borç limiti konusunda Temsilciler Meclisi’nden hemen sonra harekete geçeceğini söyledi.

Para politikası cephesinde Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerine uyulurken, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan mevcut verilerin Haziran ayında faiz artırımlarının durdurulmasının uygun olacağına işaret etmediğini belirtti.

Enflasyonun çok yüksek olduğunu ve fiyat istikrarını sağlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Logan, şu anda Fed’in enflasyon konusunda gerekli ilerlemeyi sağlamadığını söyledi. Logan, enflasyonun yeterince hızlı düşüp düşmediği konusunda hala endişeli olduğunu vurguladı.

St. Louis Fed Lideri James Bullard da enflasyona karşı bir “sigorta” olarak faiz oranlarının daha da artırılmasını desteklediğini kaydetti. Bullard, enflasyonda düşüş beklediğini ancak bunun istediğinden daha yavaş olduğunu belirtti.

Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı 13 Mayıs ile biten haftada beklentilerin altında 242 bine geriledi.

Philadelphia Fed İmalat Endeksi Mayıs ayında eksi 10,4 ile beklentileri aşsa da sektörde daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Yurt içinde ikinci el konut satışları da Nisan’da aylık bazda yüzde 3,4 ile beklentilerin altında geriledi.

kadisehri-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu