Haber

Kuzey Kore, ABD Askerinin İade Talebini Cevapsız Bıraktı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, basına yaptığı açıklamada, “Dün Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kore Halk Ordusu’ndaki (KPA) mevkidaşlarına ulaşmaya çalıştı. Anladığım kadarıyla (askerin dönüşüyle ​​ilgili) iletişim girişimleri cevapsız kaldı.’ Miller, askerin güvenliği ve yurda dönüşü konusunda Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın birlikte çalıştıklarını sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore sınırını geçen ABD askerinin iadesi taleplerinin Kuzey Kore tarafından yanıtsız bırakıldığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, “Dün Savunma Bakanlığı (Pentagon) Kore Halk Ordusu’ndaki (KPA) mevkidaşlarına ulaşmaya çalıştı. Anladığım kadarıyla (askerin dönüşüyle ​​ilgili) iletişim girişimleri cevapsız kaldı.” söz konusu.
Miller, askerin güvenliği ve yurda dönüşü konusunda Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın birlikte çalıştığını sözlerine ekledi.
Şu anda Kuzey Kore’nin ABD veya Güney Kore ile aktif bir diyaloğu bulunmuyor ve konuyla ilgili görüşmelerin nasıl gerçekleşeceği bilinmiyor.
Etkinlik
Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC) dün Twitter hesabından, bir ABD’li sivilin Güney ve Kuzey Kore’nin ortasındaki fiili sınır köyü Panmunjom’a turistik bir gezi sırasında “izinsiz ve isteyerek” Kuzey Kore’nin ucunu geçtiğini duyurdu.
Daha sonra ortaya çıkan ayrıntılarda, Travis King isimli 23 yaşındaki asker, Güney Kore’de bir gece kulübünde bir sivili dövüp polis arabasını tekmelemekten yaklaşık 2 ay hapis cezasına çarptırıldı ve 10 Temmuz’da Teksas eyaletindeki Fort Bliss askerinden disiplin cezası almak üzere serbest bırakıldı. Üssüne geri gönderilmek istediği ifade edildi.
Askerlerle birlikte getirildiği havalimanında pasaportunu kaybetmesi gerekçesi ile dönen King’in, havalimanından ayrılarak turistlerin bulunduğu Kuzey ve Güney Kore arasındaki Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) olan fiili sınır köyü Panmunjom’da düzenlenen tura katıldığı bildirildi.
King’in DMZ turist kümesine nasıl katıldığı, neden sınırı geçtiği ve şimdi kaderinin ne olduğu bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu