Ekonomi

Küresel PC pazarı ilk çeyrekte büyüyerek iki yıllık düşüşü sonlandırdı

International Data Corporation (IDC) tarafından bildirildiği üzere, iki yıllık bir gerilemenin ardından, küresel kişisel bilgisayar pazarı ilk çeyrekte büyümeye geri döndü. Pazar geçen yılın aynı dönemine göre %1.5’lik bir artış göstererek 59.8 milyon ünite sevkiyatı gerçekleştirdi. Bu canlanma, sevkiyat seviyelerini pandemi öncesindeki seviyelere geri getirdi ve bu süre zarfında satın alınan üniteler için yeni bir PC değiştirme döngüsüne denk geldi.

Yapay zeka özellikli PC’lerin piyasaya sürülmesinin talebi daha da canlandırması ve pandemi sonrası siparişlerdeki düşüşün toparlanmasına işaret etmesi bekleniyor. Son iki yılda PC talebi, yüksek faiz oranları ve süregelen enflasyon gibi ekonomik zorluklar nedeniyle sekteye uğramış, bu da işletmelerin ve tüketicilerin sistem yükseltmelerini ertelemesine yol açmıştı.

IDC, ilk çeyrekteki büyümeyi yıldan yıla olumlu karşılaştırmalara bağlıyor ve azalan enflasyonun Amerika ve Avrupa gibi bölgelerde toparlanmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Ancak, masaüstü bilgisayarların en büyük tüketicisi olan Çin’deki pazar zayıf kalmaya devam ediyor ve bu da küresel satışları etkiliyor. Çin’de tercihler masaüstü bilgisayarlar yerine dizüstü bilgisayarlara doğru kayıyor.

Bir başka pazar araştırma firması olan Canalys, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki PC pazarının 2024 ve 2025 yıllarında sırasıyla %7 ve %10 oranında büyüyeceğini öngörmektedir.

IDC’nin Dünya Çapında Mobil Cihaz İzleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani, görünümle ilgili olarak şu yorumda bulundu: “Çin’in mücadelesine rağmen, yeni yapay zekalı bilgisayarların bu yılın sonlarında raflarda yerini alması ve ticari alıcıların pandemi sırasında satın alınan bilgisayarları yenilemeye başlamasıyla 2024 yılında toparlanmanın devam etmesi bekleniyor.”

Rekabet ortamında, Çinli Lenovo Group (OTC:LNVGY) %23 pazar payı ile liderliğini korudu. HP Inc (NYSE:HPQ) ve Dell Technologies (NYSE:DELL) sırasıyla pazarın yaklaşık %20’sini ve %15,5’ini ele geçirerek onu takip etti. Apple (NASDAQ:AAPL) sevkiyatlarda önemli bir artış yaşadı ve çeyrekte %14,6’lık bir artışla pazarda %8,1’lik bir paya sahip oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu