Sağlık

Kronik uykusuzluk nedir ve belirtileri nelerdir? Uykusuzluk neden olur, tedavisi nedir?

Bir yastıkla mücadele ediyor ve uyumakta zorlanıyorsak ve gece gündüz uyuyamıyorsak, aslında uykusuzlukla uğraşıyor olabiliriz. Bu durum bazen öyle önemli boyutlara ulaşır ki bazı geceler sabaha kadar uyanık kalabilirsiniz. Günün yorgunluğu, beynin arka planında dönen düşünceler, uyku için rahat bir ortamın olmaması verimsiz uykunun en önemli nedenleridir. Özellikle kafasına bir fikir takılan kişilerde ve iş hayatı nedeniyle uyku düzenini ayarlayamayan kişilerde uykusuzluk oldukça sık görülebilmektedir.

KRONİK UYKUSUZLUK (UYKUSUZ HASTALIĞI) BELİRTİLERİ

Uykusuzluk, uyku bozukluğu olarak bilinen yeterince uyuyamama veya uyku kalitesinin düşük olması durumunu ifade eder. Kişi uykuya dalamama, uyku sırasında sık sık uyanma ya da erken uyanma gibi temel sorunlar yaşayabilir.

Uykusuzluk birkaç gece sürerse süreksiz, 1 hafta ile 3 hafta arasında sürerse kısa süreli, 3 haftadan fazla sürerse kronik uykusuzluk olur. Kronik bir hastalığa dönüşerek uyumsuzluk yönünde oldukça savurgan olabiliyor.

Uykusuzluk doğal uyumu bozar ve tedavisi çok zor olabilir. Hastalar genellikle öğleden sonra veya akşam saatlerinde kısa süre uyudukları için geceleri de uyumakta zorlanırlar. Diğerleri sonunda vücutlarını kullanmaya çalışır. Bu da ciddi fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olur.

Genellikle gerginlik, kaygı, depresyon, fiziksel rahatsızlıklar, ilaç veya element kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Kronik uykusuzlukta belirtiler en az üç ay devam eder ve günlük yaşam akışını olumsuz etkiler.

KRONİK UYKUSUZLUK (UYKUSUZLUK HASTALIĞI) NEDENLERİ

  1. Stres ve korku:Yoğun iş programı, maddi sıkıntılar, alaka sorunları ya da sınav gerilimi gibi sebeplerle birçok kişinin uyku sistemi bozulabilir.

  2. Fiziksel sağlık sorunları:Kronik ağrı, astım ve alerji, reflü, kireçlenme gibi rahatsızlıklar uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir.

  3. İlaçlar ve element kullanımı:Bazı ilaçlar ve uyarıcılar uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir.

  4. Çevresel faktörler:Gürültü, ışık kirliliği, yüksek sıcaklık veya soğukluk, yatak ve yastık seçimi gibi çevreyi etkileyen çevresel faktörler uyku sistemini bozabilir.

Uykuya Dalarken Huzursuz Bacak Sendromu

Genellikle dinlenirken veya Bacaklarda uykuya geçiş sırasında tanımlanamayan huzursuzluk, karıncalanma, yanma, batma ve ağrıların ortaya çıkmasıdır. bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar ayağa kalkıp yürüdüklerinde şikayetlerinin azaldığını söylüyor. Semptomlar belirginleştikçe uykuya dalarken veya uyurken yaşam kalitesi bozulur.

UYKUSUZLUK VÜCUTTA NELER YAPIYOR?

Enerji seviyesini düşürdüğü ve ruh halini olumsuz etkilediği için yaşam kalitesini çok düşük seviyeye düşürür. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için günde 7-8 saat uyumayı öneriyor. İnsan hayatının düzenli çalışması için verimli uyku şarttır, aksi takdirde vücudun diğer fonksiyonları görevini yerine getiremeyebilir. Çoğu zaman gerginliğe ve travmaya neden olan bu rahatsızlık uzun vadede kişiyi hayatın akışından alıkoyabilmektedir. Yeterli dinlenme süresine izin verilmeyen vücutta bağışıklıkta azalma ve yorgunluk görülür.

UYKUSUZLUK NASIL GEÇER?

Uykusuzluğun tedavisi için altta yatan nedenlere öncelik verilmelidir. Çünkü kişiden kişiye farklılık gösteren bu tedavi formülleri bazen yüzeysel uygulamalarla bazen de ilaçlarla derin yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Hastanın yaşam tarzı, semptomları ve sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

  1. Uyku düzeninde değişiklikler yapılmalıdır. Uyku ve uyanma saatlerinin düzenli hale getirilmesi, yatak odasının rahat ve konforlu bir ortam haline getirilmesi, yatak odasında elektronik cihaz kullanımının azaltılması ve yatmadan önce yavaşlama rutininin oluşturulması bu değişikliklerin başında gelmektedir.

  2. Doktorlar, uyku hapları veya antidepresanlar gibi uykusuzluk için ilaçlar yazabilir. Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı bağımlılığa neden olabilir ve bu nedenle sadece kısa süreli ve kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

  3. Bilişsel davranışçı terapi, uyku bozukluklarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir psikoterapi sistemidir. Bu tedavi, uyku hijyeni, gevşeme teknikleri ve uyku bozuklukları konusunda farkındalığı artırmak için bireysel veya grup terapi seanslarını içerir.

  4. Düzenli fiziksel aktivite ve hareket rejimi uyku kalitesini artırabilir ve uykusuzluk semptomlarını azaltabilir.

  5. Uykusuzluk tedavisinde yoga, meditasyon ve akupunktur gibi alternatif tıp tedavileri yardımcı olabilir. Ancak yaptırmadan önce derinlemesine araştırma yapmanız önerilir.

akyakaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu