Ekonomi

KKM’de döviz çevrimli tarih uzatıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarından Dönüşümün Desteklenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. yayınlanan. Buna göre, Döviz Korumalı Mevduat Hesabı kapsamında yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, 31 Ocak itibarıyla bankalar nezdindeki altın, dolar, euro ve İngiliz sterlini döviz tevdiat hesapları ile döviz katılma fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek. , 2024.

DÖNÜŞÜM YAPILACAK

Yurt içi tüzel kişilerin altın, döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarından vadeli TL mevduat veya katılma hesaplarına dönüşümünde esas alınacak bakiyelere ilişkin daha önce belirlenen tarihlerde güncelleme yapılmadı. TL’ye dönüşüm işlemleri hesap sahiplerinin talebi üzerine ve dönüşüm oranına göre gerçekleştirilecektir.

KARŞILIK FAİZLERİ

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, nakit transfer mekanizmasının güçlendirilmesi, Türk lirası (TL) mevduatın payının artırılması ve Döviz Korumalı Mevduattan Türkiye’ye geçişin desteklenmesi amacıyla TL zorunlu karşılıklara faiz uygulayacak. TL mevduat. Buna göre, nakit transfer sisteminin güçlendirilmesi, TL mevduatın payının artırılması ve döviz korumalı mevduattan TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla TL mevduat ve döviz korumalı mevduat için oluşturulan zorunlu karşılıklara 3 ayda bir faiz uygulanacak. Belirtilen koşulları sağlayan mevduat bankalarının 1 aydan uzun vadeli hesapları. İştirak bankalarının TL cinsinden oluşturması gereken zorunlu karşılık fiyatı da benzer etkiyi sağlayacak şekilde düşürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu