Haber

Katar, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı

Katar, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu baskıların işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırdığı uyarısında bulunuldu.

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının kınandığına vurgu yapılan açıklama, “Uluslararası hukukun ve Doğu Kudüs’teki kutsal mekanların açık ihlali” olarak değerlendirildi.

Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın dini ve tarihi statüsüne yönelik art arda saldırıların sadece Filistinlilere değil, dünya çapında milyonlarca Müslümana yönelik olduğu da belirtildi.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ve yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci, bu sabah İsrail polisinin kontrolünde işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar; İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış anlaşmasına göre Ürdün, Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı olan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesi altındadır.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin izniyle Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Yahudiler, İsrail’in 1990’dan bu yana Vakıflar İdaresi’nin egemenliğini ihlal eden tek taraflı kararı çerçevesinde polis eskortluğunda Müslümanların kutsal türbesine giriyor. 2003.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal eden bu tür girişleri hakim olarak tanımlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu