Ekonomi

Joby Aviation’ın Hisse Fiyatının Bugünkü Artışına Ne Sebep Oldu?

Joby Havacılık(NYSE: İŞ ) hisseleri Pazartesi günü piyasa açılmadan önceki işlem seansında %4,2’nin üzerinde artış gösterdi. Hisse senedinin değeri Cuma günkü işlem sonunda yaklaşık %4 düştü.

Hisse fiyatındaki bugünkü artış, elektrikli dikey kalkış ve iniş (EVTOL) uçağı üreticisinin Pazar günü Dubai Yollar ve Ulaşım Otoritesi ile bir sözleşme imzaladığını duyurmasının ardından geldi. Bu sözleşme, şirkete altı yıl süreyle Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde hava taksi hizmeti verme yetkisi veriyor.

Şirket, hava taksi hizmetlerini 2026 yılı başlarında başlatmayı beklerken, 2025 yılı başlarında faaliyete geçmeyi hedefliyor. Joby Aviation, bu yeni hizmetin kurulmasına yardımcı olmak için Karayolları ve Ulaştırma Kurumu’nun mali destek de dahil olmak üzere yardım sağlayacağını belirtti.

Kurucu ve JoeBen Bevirt, “Bugün imzalanan dönüm noktası niteliğindeki sözleşme, bir hava taksi hizmetini başlatmak için gereken üç temel bileşeni sunuyor: operasyonlara başlamak için net bir rota, kararlı ortaklarla stratejik olarak konumlandırılmış bir altyapı ve önemli yolculuklar gerçekleştirme kapasitesi” dedi. Joby Aviation’ın CEO’su. ve uçuş menziline sahip bir uçak” dedi.

Ayrıca şirket, Dubai’deki Skyports ile de ortaklık kurdu. Bu ortak, Joby Aviation’ın elektrikli uçaklarına hizmet vermek üzere Dubai’de dört yeni tesis inşa edecek ve yönetecek.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu