Haber

İran Cumhurbaşkanı Nikaragua’da konuştu: Emperyalizm adaletten, vicdandan ve halktan korkar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Nikaragua’ya resmi ziyaretinin ikinci gününde Ulusal Meclis’te milletvekillerine hitap etti.

İran’ın Nikaragua ile stratejik ve harika bir kardeşlik ilkesine sahip olduğunu belirten Reisi, bilim ve teknoloji başta olmak üzere siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda ilişkileri artırmak istediklerini söyledi.

Şef, ABD emperyalizminin her zaman Latin Amerika’da tanınan hükümetlerin aksine bir politika izlediğini ve meşru olmayan taleplerle halkları sömürmeye çalıştığını söyledi.

Emperyalistlerin adaletten, vicdandan ve halktan korktuklarını ifade eden Reisi, “Çünkü bu fikirleri çıkarlarına aykırıdır. Vicdan, özgürlük ve adalet mücadelesine egemen ülkelerin hükümetlerinin ve yasama organlarının yön vermesi esastır.” söz konusu.

Şef, medya imparatorluğunun bağımsız ülkelerde yaşayan gençlerin özlemlerini emperyalizmin çıkarlarıyla uyumlu hale getirmek için planlar ve komplolar yaydığını söyledi.

İran ve Nikaragua’nın ortak düşmanla ibretlik bir gayret tarihi paylaştığını vurgulayan Reisi, iki ülkenin direnişte, çabada ve savunmada halkın iradesine saygı duyan bir geçmişe sahip olduğunu ifade etti.

“Emperyalizm bir zamanlar gücünü dayatmak için ordular göndermişti”

Reisi, Filistin sorununun emperyalistlerin engellemesi nedeniyle çözülemeyeceğine işaret ederek, her Filistinlinin seçme ve kendi hükümetini seçme hakkına sahip olduğunu kaydetti.

İran halkının hiçbir emperyalist ve dayatmaya boyun eğmediğini belirten Baş, “Emperyalizm önceleri kendi gücünü dayatmak için ordu gönderirdi, şimdi ekonomik yaptırımlara başvurarak amacına ulaşıyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu