Ekonomi

İngiltere’de enerji faturalarının artması bekleniyor

Londra merkezli düşünce kuruluşu ECIU’nun analizine göre, mevcut politikaların devam etmesi halinde İngiltere’nin gaz ithalat bağımlılığının yüzde 85’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Bu dönemde Kuzey Denizi’ndeki doğal gaz üretiminin yüzde 75 oranında azalması ve yenilenebilir enerji, ısı yalıtımı ve ısı pompası yatırımlarının yavaş seyretmesi bu artışta etkili olacak.

İthalata olan bağımlılığının artması nedeniyle ülkenin yıllık gaz ticaret açığının 2035 yılına kadar 30 milyar sterline yükseleceği tahmin ediliyor. Bu rakam, özellikle Avrupa’yı derinden etkileyen doğalgaz krizi öncesine göre 4 kat daha fazla.

Birleşik Krallık’ın gaz ithalatına artan bağımlılığı nedeniyle hanehalkı enerji faturalarının yılda 5.700 £’a yükselmesi bekleniyor.

ECIU Analiz Direktörü Simon Cran-McGreehin, analize ilişkin yaptığı değerlendirmede, resmi rakamların Kuzey Denizi’ndeki gaz üretiminin azalacağını gösterdiğini belirterek, “Isı pompalarına karşı olanlar daha çok ithal gaza bağımlı. Fiyatların kriz öncesine göre iki üç kat daha yüksek olması, “Durum pahalı akaryakıta bağımlı olmak anlamına geliyor. Birleşik Krallık hükümetinin enerji bağımsızlığı için hedefleri var, ancak bunları uygulayacak politikaları yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu