Yaşam

İlkokul Öğrencileri Kaplumbağa Silva Oyununu İzledi

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında ilköğretim öğrencileri Lyroboton’dan Kaplumbağa Silva adlı tiyatro oyununu izlediler. Proje ile bir ayda yaklaşık 8 bin çocuk tiyatroya götürüldü.

Çocukların ve gençlerin gelişimine katkı sağlamak için çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyen Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerde projelerine devam ediyor. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Balcı’nın talimatıyla Van Devlet Tiyatrosu’nda Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı başkanlığında haftada 3 gün ilkokul öğrencilerine yönelik oyunlar sergileniyor. Proje kapsamında il genelindeki ilköğretim okulları, Ulaşım Daire Başkanlığı’na ait otobüslerle okullarından alınarak Van Devlet Tiyatrosu’na getiriliyor. Her ay bir oyunun sahnelendiği Van Devlet Tiyatrosu’nda bu ay çocuklar için Lyroboton’dan Kaplumbağa Silva oyunu sahneleniyor.

Oyunda deniz kenarındaki Lyroboton şehrinde yağan kar nedeniyle üşüyen hayvanların yaşadığı zorluklar ve küçük Kaplumbağa Silva’nın pes etmeden ateşe ulaşmak için yaşadığı maceralar anlatılıyor.

Yaklaşık 1 saat süren tek perdelik oyunda usta oyuncuların oynadığı oyunu çocuklar büyük bir heyecanla izlerken gözlerindeki memnuniyet görülmeye değerdi. Öğrencilerin oyundan keyif aldıklarını belirten öğretmenler, etkinlik için Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederken, proje ile bugüne kadar 8 bin çocuk tiyatroya götürüldü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu