Haber

Hırvat Olimpiyat Komitesi Başkanı: Üniversite Yaz Oyunları Açılış Töreni Dostluk Mesajı Verdi

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’daki 31. FISU Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış töreninde bir gösteri, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Liu Kun/Xinhua)

ZAGREP, 29 Temmuz (Xinhua) — Hırvat Olimpiyat Komitesi Başkanı Zlatko Matesa, Çin’in Chengdu kentinde düzenlenen 31. FISU Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’nın açılış töreninde. spordostluk geliştirme adına güçlü bir açıklama yaptığını söyledi.

Cuma akşamı gerçekleştirilen açılış töreninin “çekici ve ilgi çekici” olduğunu kaydeden Matesa, “Gençlerin böyle bir spor etkinliği aracılığıyla sosyalleşmesi ve spor yapanların her toplumun en sağlıklı parçası olduğunu kanıtlaması önemlidir.”

Aynı zamanda Hırvatistan’ın eski başbakanı olan Matesa, “ustalıkla organize edilmiş” Dünya Üniversite Oyunlarının, profesyonel sporcuların en iyi sonuçları elde etme arayışının ötesinde, genel olarak gençlerin “sağlıklı bir yaşam için ön koşul olarak egzersiz yapma” ihtiyacını gösterdiğini söyledi. .

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’daki 31. FISU Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış töreninde havai fişek gösterisi, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Hu Chao/Xinhua)

18 spor branşı ve 269 yarışın yer alacağı Üniversite Oyunları’na bu yıl 113 ülke ve bölgeden 6 bin 500 sporcu katılacak.

Matesa, Çin’in bu etkinliği düzenleyerek dünyadaki tüm ülkeleri sadece sporu kabul etmeye değil, aynı zamanda spor yoluyla bire bir dostluk geliştirmeye de teşvik ettiğini söyledi.

“Çin, spor alanında inanılmaz ilerleme kaydetti” diyen Matesa, Dünya Üniversite Oyunlarının “Çin’in düzgün organizasyonunun yanı sıra Çin halkının sporun günümüz dünyasında ne kadar değerli olduğunu anlaması”nın bir sonucu olduğunu da sözlerine ekledi.

Hava fotoğrafı, açılış töreni stadyumunu ve Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin güneybatısındaki Chengdu, Chengdu’daki Dong’an Gölü Spor Parkı’nda düzenlenen 31. Fisu Dünya Üniversite Oyunlarının 100 günlük geri sayımı için ışık gösterisindeki büyük meşaleyi gösteriyor, 19 Nisan 2023 (Fotoğraf: Shen Bohan/Xinhua)

milasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu