Haber

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YÖK arasında iş birliği protokolü

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YÖK ortasında gençlere yönelik faaliyetlere ve genç ofislerine dair iş birliği protokolü merasimi düzenlendi.

YÖK’de düzenlenen merasime, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar katıldı.

Bakan Kasapoğlu, imza merasiminde yaptığı konuşmada, 3 yıl evvel “gönüllülük çalışmaları”

Çalışmalarına verdikleri takviye münasebetiyle YÖK Liderine, üniversitelere, rektörlere ve üniversite öğrencisi gençlere teşekkür eden Bakan Kasapoğlu, Genç ofislerin bu işin başlangıcı olduğunu, gençlerle birlikte yönetme ve bu ruhu inşa etmenin en değerli hedeflerinden birisi olduğunu söyledi.

Bakan Kasapoğlu, “Genç ofislerimiz, gençlerimizin kendi inisiyatifiyle oluşturdukları kültür, sanat, sportif pek çok çalışmanın ortaya konduğu alanlardı ve hamdolsun hızlı bir şekilde bu genç ofis çalışmalarını beraberce büyütmüş olduk. Bununla beraber “gönüllülük faaliyetleri” 2019 yılında başlattığımız gönüllülük yılı çerçevesinde yine üniversitelerimizle birlikte geliştirdiğimiz ve hamdolsun YÖK’ün aldığı önemli bir inisiyatifle üniversitelerdeki müfredata eklenen bir çalışma olarak bugün pek çok üniversitemizde ders olarak okutuluyor.” diye konuştu.

Üniversitelerdeki genç ofis sayısını en kısa müddette tüm üniversitelere yayarak daha yüksek bir noktaya taşıyacaklarını kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Şu ana kadar üniversitelerimizde 118 genç ofisimiz var. Bu iş birliği aynı zamanda bir fırsat eşitliği çalışmasıdır. Şu an itibariyle 400 bine yakın gencimizin bu ofislerden istifade ettiğini görüyoruz. Her bir gencimize ulaşma, her bir gencimizin imkanlardan aynı şekilde istifade etmesini sağlamak bizler için en büyük hedef.” formunda konuştu.

“Spor bilimleri fakültelerinin eğitim süreçleriyle ilgili yeni bir döneme başlıyoruz”

Türkiye’nin çok güçlü tesis alt yapısıyla bir spor ülkesi olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversitelerimizdeki spor alt yapısını güçlendirme noktasında üniversitelerimizle çok farklı iş birliklerimiz var. Hem tesisleşmeye yönelik hem bu tesislerin kullanımına yönelik bugün yeni bir sürece geçiyoruz. Spor bilimleri fakültelerinin eğitim süreçleriyle ilgili yeni bir periyoda başlıyoruz. Spor bilimleri fakültelerindeki 6 devirlik eğitim sonrası 2 devri bakanlığımızın tüm tesislerini bu işe açarak 6+2 formunda yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Öğrencilerimiz 6 periyotluk dersin ardından 2 periyot bakanlığımızın tesislerinde ilgi alanlarına nazaran eğitim yapacaklar, staj yapacaklar. Böylelikle çok daha nitelikli spor insanlarını yetiştirmiş olacağız.”

Sürecin hem uygulama hem de müfredatın kalitesinin artırılması süreci olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, “Gönüllülük dersinin uygulama kısmı 10 haftalık bir uygulama alanı var. Bilhassa gençlik merkezleri, genç ofisler, belediyeler, sevgi meskenleri, huzur meskenleri, ceza konutları, hastaneler, STK’lar bu işin popüler uygulama alanlarından bir kaçı. Bu çerçevede gönüllülüğün sosyal sorunlar açısından çözüm odaklı bir çalışma olduğunu ve öğrencilerimizin de kişisel gelişimlerine, hayat tecrübelerine çok büyük katkılar sağladığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“300’e yakın atlet, ulusal atlet bursundan faydalanıyor”

Milli sporcu burslarının ve bu anlamda vakıf üniversiteleriyle yapılan iş birliklerinin çok önemli olduğunu da dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Şu ana kadar 300’e yakın sporcumuzun milli sporcu bursundan yüzde yüz tam burslu olarak faydalandığı, bu projenin ne kadar doğru bir başlangıç ve potansiyel ortaya koyduğunun en büyük göstergelerinden biridir.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, genç odaklı bir siyaset ve hizmet anlayışını Türkiye’de inşa ettiklerini belirterek, “Dünyanın en güçlü yurt yapısını ülke gençlerinin emrine amade kıldık ve bu yıl rekor başvuruyla hamdolsun yurtlara rekor yerleştirme oranıyla büyük bir süreci birlikte yönettik. Krediler biliyorsunuz, kredi enflasyon endeksinin ortadan kaldırılması bu da Cumhuriyet tarihinde genç odaklı siyasetin en yakın sonuçlarından biridir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da genç odaklı siyasetimize, hizmet anlayışımıza eser ortaya koymaya birlikte devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, bu üretim sürecini büyütmenin ve taçlandırmanın da herkese düşen bir vazife olduğunu belirterek, “Bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi bakanlık olarak üniversitelerimizin, yükseköğretim kurulumuzun yanında olmaya, tüm imkanlarımızı hiç tereddüt etmeden üniversitelerimize seferber etmeye devam edeceğiz.” dedi.

‘’Bakanlığın hizmetleri, yükseköğretim ortamında bulunan her gence daha kolay ulaştırılacak’’

Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar konuşmasında, protokolle, yükseköğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilerin eğitsel, sanatsal, toplumsal, kültürel, sportif ve gönüllülük faaliyetlerini zenginleştirme ve ferdî kapasitelerinin gelişmesine imkan sağlanmasının amaçlandığını, Gençlik ve Spor Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatları ile yükseköğretim kurumları ortasında iş birliğinin artırılmasının hedeflendiğini söz etti.

YÖK iş birliğiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite yerleşkelerinde Genç Ofisler açıldığını aktaran Özvar, Genç Ofislerde yürütülen ve yürütülecek çalışmaların üniversitelerdeki gönüllülük faaliyetlerinin yaygınlaşmasına ve toplumsallaşmasına katkı sunması bakımından ehemmiyet taşıdığını vurguladı. Protokolle, Genç Ofislerin üniversitelerde daha faal ve verimli çalışmasının ve ofislerin üniversitelerle Gençlik ve Spor Bakanlığı ortasında temas noktası olmasının sağlanacağını belirten Özvar, böylelikle Bakanlığın hizmetlerinin yükseköğretim ortamında bulunan her gence daha kolay ulaştırılacağını kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkür

Özvar, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki yükseköğretim yurt sayısı ve kapasitesindeki artış ve öğrencilerin yurtlara olan teveccühünün kendilerini mutlu ettiğini belirterek, yükseköğretim öğrencilerine yüksek kaliteli barınma hizmeti sunması hasebiyle Bakanlığa teşekkür etti.

3. Sayfa

Eyüpsultan’da bir bayan, eski eşi tarafından bıçaklandı

Kitap

Haftanın yeni çıkan kitapları

Advertorial

Günlük 10 dakika ayırarak koin milyoneri oldu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu