Ekonomi

Erdoğan: Yıl sonuna kadar ihracatımızı 265 milyar dolara çıkarmak istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 30. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuştu.

Bugün aynı zamanda başarılı firmaların ihracat şampiyonu olarak ödüllerini takdim ettiğini anlatan Erdoğan, ihracatlarıyla ödül alan sektör liderleri ile en çok ihracat yapan firma ve temsilcilerini tebrik etti.

Türkiye’nin büyümesine, gelişmesine ve refahına önemli katkılar sağlayan ihracatçılara şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: altındaYatırım ve üretim yapan 115 bin ihracatçıya ve tüm çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı olarak tüm ihracatçılarla gurur duyduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin ticaret diplomasisinin akıncısı konumunda olan sizlerle gurur duyuyorum kardeşlerim. Sizler sadece iş adamları değilsiniz. Milletimizin iftihar ve gurur kaynağısınız. Türk ekonomisinin üretim kapasitesinin simgesi.Sağladığınız istihdam ve yaptığınız ihracatla yerli ve milli tanımımızı adeta somutlaştırıyorsunuz.Bugün dünyanın en ücra köşelerinde bile ‘Made in Turkey’ varsa damgalı işler, bunda en büyük payı ihracatçılarımız alıyor. Türkiye’ye inandığınız, Türkiye’ye güvendiğiniz, Türkiye’nin potansiyelini değerlendirdiğiniz ve ekonomimize destek olduğunuz için hepinize şükranlarımı sunuyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

Olumsuz küresel ekonomik görünüme rağmen ihracatımızı bu yıl sonunda 265 milyar dolara, gelecek yıl ise 285 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.

(İhracat hedefimiz) 2028 hedefimiz 400 milyar dolar ve üzerine çıkmak.

Bu yıl Eximbank’ın KOBİ’lerimize sağladığı kredi hacim oranı yüzde 25,8’e çıkacak.

İnşallah 2023 yılında 2 milyon sağlık turisti ve 3 milyar dolarlık ihracata birlikte şahit olacağız.”

(sürecek)

bayramichaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu