Haber

Deprem davaları tıkandı: Belediye ‘Bina yıkıldı’ deyip belge vermiyor

Deprem felaketi 11 kentin yıkımına neden oldu, binlerce binada 50 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Ancak deprem davaları tıkanmaya devam ediyor. Deprem davalarının tıkandığı yerlerden biri de Antep’in Nurdağı ilçesi.

Mahkemeler AK Partili Nurdağı Belediyesi’nden yıkılan binaların “yapı ruhsatlarını, yapıl kullanma izinlerini ve onaylı mimari projelerini” talep ediyor. Nurdağı Belediyesi ise mahkemelere gönderdiği resmi yanıtlarda “6 Şubat 2023’te depremde belediye binasının da yıkıldığı ve bu nedenle davaların seyrini etkileyecek evraklara ulaşılamadığı” ifade ediliyor.

‘DELİL KARARTILDI’

Nurdağı’nda birçok deprem davasını takip eden ve depremzedelerin avukatlığını üstelenen Aykut Başderici ise Birgün’den İsmail Arı’ya yaptığı açıklamada ağır hasar alan belediye binasının alelacele yıkıldığını ve delil karartıldığını vurgulayarak şunları anlattı: “6 Şubat depreminden sonra birçok bölgede büyükşehir belediyelerine, ilçe belediyelerine, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ve AFAD’a tam yargı davaları açtık. Bu davaların sebebi depremde meydana gelen zararlardan sadece vatandaşın değil idarenin de sorumlu tutulmasıdır. Nitekim bu davaları Van, Elazığ ve İzmir depremlerinde verilen kararlar neticesinde açmaktayız. Ancak bu davalarda taraflarca getirilme ilkesinin aksine idare mahkemeleri bilgi ve belgeleri re’sen kendileri toparlamakta.

Avukat Başdirici

Nurdağı ilçesinde meydana gelen bir yıkımla ilgili açmış olduğumuz birtakım seri davalarda ise Nurdağı Belediyesi tarafından şöyle bir cevap gelmekte: ‘6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde belediye binamız yıkılmış olduğundan taşınmaza ait mimari projeye ulaşılamamıştır.’ Depremden hemen sonra Nurdağı Belediye binası iş makineleri ile alelacele yıktırılmıştı. Davanın ispatı açısından belediyeden istenen evraklar çok elzemdir. Belediyenin kusuruna dayanabilmemiz için evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde mahkemeye teslim edilmesi gerekmektedir. Bu binanın alelacele neden yıkıldığı konusundaki merakımızı da anlamış olduk.”

Öte yandan dönemin AK Partili Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak, müteahhitliğini yaptığı iki bina depremde yıkıldığı için tutuklanmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu