Haber

Çin ve Suudi Arabistan’ın ortak açıklamasına İran’dan tepki

İran, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Suudi Arabistan ziyareti sırasında iki ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, Tahran’ın bölge ülkelerine müdahale ettiği yönündeki suçlamalara tepki gösterdi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohammad Jamshidi, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Çin Devlet Başkanı Xi’nin Suudi Arabistan ziyareti sırasında ülkesine yönelik suçlamalara yanıt verdi.

Suudi Arabistan’ı ABD ile birlikte bölgede teröre destek vermekle suçlayan Jamshidi, “Pekin’deki meslektaşlarıma bir hatırlatma: Suudiler, ABD ile birlikte Suriye’de DAEŞ ve El Kaide’yi desteklerken ve Yemen’e zulmederken, İran yardım edecek” dedi. bölgesel istikrar ve güvenliği yeniden sağlamak ve bu güvensizliğin hem Doğu’ya hem de Batı’ya yayılmasını önlemek için terörist gruplarla mücadele etti.” sözlerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Xi’nin Suudi Arabistan ziyareti sırasında iki ülke ortak açıklama yaptı ve açıklamanın bir bölümünde İran’a “başka ülkelerin iç işlerine karışmaması” çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “İran’ın iyi komşuluk ilkesine saygısının önemi” vurgulanırken, iki ülkenin “İran’ın nükleer programının barışçıl niteliğini sağlamak için iş birliğini güçlendirme gereği” konusunda da mutabık kaldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu