Ekonomi

Bitcoin ve Ether fiyatlarını dengede tutan görünmez el

Piyasa değerine göre en değerli iki kripto para birimi, bitcoin( BTC) ve Eter ( ETH ), iki haftadan uzun süredir alışılmadık derecede sakin görünüyor. Bu muhtemelen pazardaki rekabet eden faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Bazı gözlemciler, fiyat aralıklarını belirleyen başka bir gücün olduğunu düşünüyor: Kripto opsiyon piyasa yapıcılarının görünmez etkisi.

Piyasa yapıcılar, bir borsada sağlıklı bir likidite seviyesini koruma sorumluluğunu üstlenen varlıklara atıfta bulunur. Bunlar, tüccarlara ticaret seçenekleri sunarak komut defterine yeterli derinlik sağlar.

Örneğin, bir yatırımcı 40.000$’dan bir BTC satın alma opsiyonu gerçekleştirmek istiyorsa ve uygun bir satış emri yoksa, piyasa yapıcı bu yatırımcı için gerekli emri verir. Opsiyonlar, alıcıya destek varlığını belirli bir tarihte veya önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir.

Bu nedenle, piyasa yapıcılar her zaman yatırımcıların karşı tarafında yer alır ve fiyat dalgalanırken spot veya vadeli piyasada destek varlığını aktif olarak alıp satarak delta-tarafsız bir komut kitabı sağlar.

“pozitif gama”ya maruz

Son haftalarda yatırımcılar, spot piyasa varlıklarının üzerinde bir getiri sağlamayı amaçlayan iyi bilinen bir volatilite satış stratejisini uygulamaya başladılar.

Bu nedenle, piyasa yapıcılar uzun alım durumlarına veya pozitif gama maruz kaldılar. Opsiyon gaması, destek varlığının fiyatındaki değişikliklere tepki olarak opsiyon fiyatlarındaki değişimi ifade eder. Destek varlığın fiyatı gamma pozitif olduğunda düşer veya yükselirse opsiyon fiyatı da yükselir.

Pozitif gamma çok fazla tutarsa, defterleri delta-nötr tutmak için piyasa yapıcıları spot fiyatların hareket yönüne karşı bir işlem yapmaya zorlar. Bu nedenle, opsiyon piyasası yapıcıları, Bitcoin ve Ether düşerse spot piyasada kripto para birimleri satın almak zorunda kalır. Risklerden korunmak amacıyla gerçekleştirilen bu faaliyetin belirli bir aralıkta fiyatları bulunmaktadır.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

habercaldiran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu