Ekonomi

Ardahan’da 6. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliği

Ardahan’da “6. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliği” düzenlendi.

Kent ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ve kaz yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen çalıştay, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ardahan Üniversitesi Aşık Şenlik Kültür Merkezi’nde başladı.

Vali Hayrettin Çiçek, burada yaptığı konuşmada, Ardahan’ın ekonomisini geliştirmeye, büyütmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu çalışmaların bölgede kaz yetiştiriciliği açısından değerli olduğunu belirten Çiçek, “İleride iki sınır kapımız daha da önem kazanacak. Ticari açıdan çok daha önemli hale gelecek. Bu faaliyetin olumlu bir hale gelmesi için çalışacağız. Bölgemize katkı sağlamak. Amacımız hayvancılığı çok daha kaliteli ve geleneksel hale getirmek.” söz konusu.

Vali Çiçek, “Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra kazlara yönelik alternatif çalışmalar da çok önemli. Bu çalıştayın bölgemizin kaz ekonomisine önemli katkı sağlayacağını umuyorum.” dedi.

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber de kaz kesimi çalıştayının önemine dikkat çekerek, üniversite olarak bu tür çalışmalara destek verdiklerini söyledi.

“Kaz son yıllarda katma değeri artan bir ürün haline geldi”

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, dünyada kaz eserlerinin yoğun talep gördüğünü belirtti.

Sektörün kent için değerine vurgu yapan Demirci, “Dünyada kaz ve kaz ürünlerine olan ilginin artması, kaz üretimine yönelik çalışmaların da artmasına neden oldu. Kaz, son dönemde katma değeri artan bir ürün haline geldi. Beslenmenin yüksek sağlıklı protein kaynağı olması kaz üretiminde artışa neden olmuştur.” sözlerini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz de Ardahan’ın 135 bin kazla Türkiye’deki kazların yüzde 10’una ev sahipliği yaptığını kaydetti.

“Yumurta Oyma Sanat Sergisi” ve “Kaz Fotoğraf Sergisi”nin ziyaret edildiği atölyede düzenlenen “Kaz Güzellik Yarışması”nda dereceye giren yetiştiricilere para ve yem desteği verildi.

Çalıştay, Gürcistan’ın yanı sıra ilçe ve çevre illere yapılacak ziyaretin ardından 8 Eylül Cuma günü sona erecek.

zeytinburnu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu