Sağlık

Araştırmalar Aşılanan Kişilerin Kovid-19 Ölümlerinin Çoğunluğunu Oluşturduğu Söylüyor!

Amerika’da yapılan son araştırmalara nazaran Kovid-19 virüsü nedeniyle hayatını kaybeden insanların çoğunluğunun aslında aşı yaptırmış beşerler olduğu tespit edildi. Aşının ve virüsün ortasındaki korunma faktörünün artık değiştiğini savunan araştırmanın ayrıntılarını sizler için derledik, buyrun içeriğimize…

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/politi…

Kaiser Vakfı lider yardımcısı Cynthia Cox’un yaptığı bir tahlile nazaran, Ağustos ayında Koronavirüs ölümlerinin yüzde elli sekizi aşılanan yahut hatırlatma dozlarını tamamlamış bireylerdi.

Aşılama oranları arttıkça ve yeni varyantlar ortaya çıktıkça, aşılanan şahısların vefat oranı istikrarlı bir halde arttığı gözlemlendi.

Eylül 2021’de aşılanmış kişiler, Koronavirüs ölümlerinin yalnızca yüzde 23’ünü oluşturuyordu. Bu sayı, yılın Ocak ve Şubat aylarında yüzde 42’ye çıktı.

Cox: “Artık bunun aşılanmamış insanları hedef alan bir salgın olduğunu söyleyemeyiz.”

Aşısız olmak, Kovid-19’un ömür kaybıyla sonuçlanması nedeniyle hala kıymetli bir risk faktörü.

Yapılan araştırma, bilhassa yaşlılar olmak üzere kişinin virüsten vefat riskini düşük tutmak için sistemli destek aşıları yaptırması gerektiğini vurguluyor.

“Yaşlılar gibi bir Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetme riski en yüksek olan kişilerin de aşı olma olasılığı daha yüksektir. Aşılar zamanla virüse karşı gücünü kaybeder ve aşılara daha iyi direnebilen varyantlar ortaya çıkar, bu nedenle hastalık ve ölümü önlemeye devam etmek için sürekli takviye aşılarına ihtiyaç vardır.”

Aşılanmış kümelerin Kovid-19 virüsünden ölme riskinin aşılanmamış insanlara nazaran daha düşük olduğu doğrudur lakin…

Yapılan bir tahlil, bağışıklık zayıflarken ek aşıların önemli hastalık ve vefata karşı sağladığı muhafazanın altını çiziyor. Son derece bulaşıcı BA.5 varyantının doruğa ulaştığı Ağustos ayındaki ölümlere bir göz atalım:

O ay, Amerika’da 6 aylık ve daha büyük yaştaki aşılanmamış kişiler, birincil seri aşıları olanların yaklaşık altı katı oranında hayatını kaybetti. Bir takviye aşısı olan kişiler daha da iyi korundu. 5 yaşın üzerindeki aşılanmamış kişilerin, tekrar aşı olanlara göre Koronavirüs enfeksiyonundan hayatını kaybetme riski yaklaşık 8 kat daha fazlaydı. Aşılanmamış 50 yaş ve üstü kişilerde, iki veya daha fazla takviye dozu alan aynı yaştaki yetişkinlere göre Kovid-19’dan hayatını kaybetme riski 12 kat daha fazlaydı.

Siz bu husus hakkına ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu