Ekonomi

Anglo American teklifi geri çevirince BHP hisseleri düştü

New York Borsasında NYSE:BHP olarak işlem gören BHP Group hisseleri, Anglo American’ın Çarşamba günü BHP’nin üçüncü satın alma teklifini reddetmesinin ardından bugün %3’ün üzerinde bir düşüş yaşadı. Madencilik devinin hisseleri erken işlem saatlerinde 44,47 A$’a düştü.

Dünyanın borsada işlem gören en büyük madencilik grubu olarak kabul edilen BHP’ye, İngiltere’deki devralma düzenlemeleri uyarınca küçük rakibi Anglo American için bağlayıcı bir teklif sunması için 29 Mayıs’a kadar bir haftalık ek süre verildi. Bunu yapmaması halinde BHP’nin en az altı ay boyunca başka bir girişimde bulunması yasaklanacak.

BHP’nin en son teklifi hisse başına 29.34 pound olarak fiyatlandırılmış ve Anglo American’ın değeri yaklaşık 38.6 milyar pound, yani yaklaşık 49.1 milyar dolar olarak belirlenmişti. Bu değerleme, 23 Nisan’daki piyasa kapanışı itibariyle bozulmamış hisse fiyatlarına dayanıyordu. Ancak teklif, Anglo American’ın Güney Afrika’daki platin ve demir cevheri varlıklarını elden çıkarması koşuluna bağlıydı.

BHP’nin bağlayıcı teklifi için uzatılan bu süre, Anglo American’ın köklerinin bulunduğu ve önemli bir ulusal öneme sahip olduğu Güney Afrika’da yaklaşan genel seçimlerle aynı zamana denk geliyor.

Anglo American geçen hafta stratejik bir hamleyle kömür, nikel, elmas ve platin operasyonlarını elden çıkarma ya da spin-off etme niyetini açıklamış ve odak noktasını bakıra kaydırmıştı.

Bu arada, Anglo American’ın hisseleri hafif bir artış yaşayarak Çarşamba günü itibariyle Londra borsasında %0,4 artışla 26,98 pounddan kapandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu