Haber

Altyapıda kangren haline gelen sorunlara Başkan Böcek neşter sürdü

ASAT Genel Müdürlüğü şehrin altyapısına katkı sağlıyor 10 milyar 525 milyon TL yatırım yaptı

Planlı, düzenli ve kimlikli bir kent için çalışmalarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kentin altyapısını da ihmal etmedi. ASAT Genel Müdürlüğü, geçmiş yıllardan bu yana altyapıda yaşanan eksiklikleri gidermek amacıyla 2019 Nisan ayından itibaren yeni yatırım tutarıyla 10 milyar 525 milyon TL yatırım yaptı.

Göreve geldiği günden bu yana çevreye ve doğaya duyarlı çalışmalarıyla dikkat çeken ve bu başarısını 19 yerel, ulusal ve uluslararası çevre ödülüyle taçlandıran Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın doğasına ve çevresine yönelik altyapıya büyük yatırımlar yaptı. Vatandaşların temiz ve sağlıklı suya kavuşması için değerli çalışmalara imza atan Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, kent merkezi ve 14 ilçede kanalizasyon ve yağmur suyu arıtma yatırımları yaptı. Nisan 2019’dan bu yana altyapıya güncel yatırım bedeliyle 10 milyar 525 milyon TL yatırım yapıldı.

VATANDAŞIN İÇME SUYU HASTALIĞI SONLANDI

Eskiyen ve sürekli bozulan 50 yıllık içme suyu sınırlarının yenilenmesine öncelik veren ASAT, güncel yatırım bedeli 4 milyar 412 milyon 693 bin 548 TL ile 3 bin 99 kilometre içme suyu yatırımı yaptı. Yenileme çalışmaları sırasında eski borular dünya standartlarında 110 mm polietilen borularla değiştirildi. Bu sayede içme suyu limiti güçlendi ve su kayıpları en aza indirildi. ASAT’ın çalışmaları sayesinde Gazipaşa’dan Kaş’a kadar pek çok yayla ve yerleşim yeri ilk kez içme suyuna kavuştu. Mahallelerin yıllardır devam eden su sorununu çözen ASAT, vatandaşların su özlemine de son verdi.

19 İLÇEDE KAPSAMLI İÇME SUYU ÇALIŞMASI

ASAT Genel Müdürlüğü tarafından kent merkezinde Kepez ilçesinde 54, Muratpaşa ilçesinde ise 47 mahallede kapsamlı içme suyu çalışması gerçekleştirildi. Her iki ilçenin 50 yıllık ihtiyacının karşılanması planlanan proje kapsamında asbestli borular, daha sağlıklı içme suyu boruları ile değiştiriliyor. Antalya’da yapılan bu kapsamlı çalışma sayesinde, kayıpların ve kaçakların önlenmesine yönelik altyapının uzaktan takip sistemi de iyileştirildi. 500 milyon TL yatırımla hayata geçirilen SCADA Sistemi kapsamında parsel girişlerine su kayıp ve sızıntısını önlemek amacıyla ana sayaçlar takılıyor ve ASAT’ın “akıllı içme suyu yönetimi” de SCADA sistemine dahil ediliyor. ASAT, tüm bu çalışmaların yanı sıra Serik, Belek, Kemer ve Elmalı içme suyu üretim tesislerinin yenilenmesini de gerçekleştirdi. 550 milyon TL’lik yatırımla Alanya ve Manavgat içme suyu üretim tesislerinin revizyonuna başlandı.

KANGREN HALİNE GELEN SORUNLARLA İLGİLİ ÖLÇEK ONAYLANDI

Kanalizasyon ve yağmur suyu yatırımlarını 2019 yılının Nisan ayından bu yana yoğun bir şekilde sürdüren ASAT Genel Müdürlüğü, 2 milyar 277 milyon 472 bin TL yatırımla 475 kilometre kanalizasyon, 62 kilometre yağmur suyu çalışmasını gerçekleştirdi. İlçelerin kangren sorunlarıyla ilgilenen ASAT, Finike’de 7 mahalleyi kapsayan 25,6 kilometrelik kanalizasyon çalışmasıyla ilçenin kanayan yarasına derman oldu. Aksu’nun tarihi kanalizasyon sorunu pandemi döneminde çözüldü. Kepez ilçesinde kanalizasyon sorunu büyük ölçüde çözülürken, Döşemealtı ilçesinde farklı noktalara 31 kilometre uzunluğunda kanalizasyon hattı yapıldı. 300 milyon TL’lik yatırımla Döşemealtı’na getirilecek 90 km’lik kanalizasyon hattında çalışmalar sürüyor. Gazipaşa, Serik, Demre, Korkuteli ve Elmalı’da kanalizasyon çalışmaları devam ediyor.

Septik tank sorunu ortadan kalkıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, yaklaşık 100 milyon TL yatırım maliyeti olan 40 km’lik kanalizasyon projesiyle Alanya Demirtaş’ın yıllardır kangren haline gelen fosseptik sorununu ortadan kaldırıyor. ASAT’ın ihale ettiği “Kemer İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı İşi” kapsamında Kemer’de yaklaşık 20 kilometre kanalizasyon inşaatı gerçekleştirildi. Yapılaşma ve nüfus yoğunluğunun artmasına paralel olarak artan ihtiyaçları tespit ederek çalışmalarına yön veren ASAT, Antalya’nın imara yeni açılan bölgelerinden Aksu ilçesine bağlı Altıntaş bölgesine de 120 kilometrelik kanalizasyon hattının çekilmesi için çalışmalara başladı.

ARITMALAR YENİLENİYOR

Antalya’nın geleceği için arıtma yatırımlarını ihmal etmeyen Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, arıtma için 2 milyar 18 milyon 840 bin TL tutarında yeni yatırım gerçekleştirdi. Arıtma tesislerinin tamamını revize eden ASAT Genel Müdürlüğü, Antalya’nın denizine ve doğasına sahip çıktı.

59 MİLYON 850 BİN EURO’LUK DEV ANLAŞMA

Bununla yetinmeyen ASAT, şehrin geleceği açısından hayati önem taşıyan “Hurma Arıtma Çamuru Yakma ve Enerji Geri Kazanım Tesisi” için de düğmeye bastı. Antalya’nın 2070 öngörülerine göre şekillenen projeyle ASAT Genel Müdürlüğü’ne ait 29 arıtma tesisinden çıkan çamurlar yakılarak elektriğe dönüştürülecek. Söz konusu proje için ASAT ile Fransız Kalkınma Ajansı arasında 59 milyon 850 bin Euro bütçeli hazine garantisiz kredi anlaşması imzalandı.

ANTALYA’NIN DENİZİ VE ÇEVRESİ SAF KALACAK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Nisan 2019’da göreve geldiklerinde tarım ve turizm kenti olan Antalya’da başta içme suyu ve kanalizasyon olmak üzere altyapı konusunda önemli eksiklikler olduğuna dikkat çekerek, bunun sorumluluğunu ASAT Genel Müdürlüğü’nün üstlendiğini belirtti. Görev süresi boyunca bu eksikliklerin giderilmesi. Önemli bir çalışmaya imza attığını söyledi. Antalya’nın geleceği için arıtma tesislerine büyük önem verdiklerini belirten Lider Böcek, “Hurma Atıksu Arıtma Tesisine sağlayacağımız çamur yakma ve enerji geri kazanım tesisi ile Antalya’da oluşan 180 bin ton arıtma çamuru, arıtma tesislerine kazandırılacak. her yıl yakılıp bertaraf edilmektedir. Tesisin devreye alınması sonucunda modern emisyon sistemi ile termik enerji ve elektrik enerjisi elde edilecektir. Fransız Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız krediyle de Lara Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılması amaçlanıyor. Projelerin tamamlanmasıyla ülkemizin ve Avrupa Birliği’nin çevre yasa ve yönetmeliklerine uygun tesislere sahip olacağız. Krediye konu projeler sıfır atık, enerji verimliliği, iklim değişikliği, küresel ısınma ve Paris Anlaşması’na uygundur. “Bu sayede Antalya’nın denizinin, çevresinin ve doğasının temiz kalmasını sağlayacağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu