Yaşam

Alkolmetre, Nefesteki Alkol Seviyesini Nasıl Tespit Ediyor?

Alkol, şişede durduğu üzere durmuyor. Özellikle de otomobil kullanırken hayatınızı tehlikeye atabilir.

Alkolmetre birinci olarak 1900’lü yılların ortalarında kullanılmaya başlandı. Alkolden kaynaklı trafik kazalarını önemli ölçüde azaltan bu teknolojik tahlilin ardında doğal ki kimyasal reaksiyonlar var.

Alkolü tespit etmek için neden bir aygıt kullanıyoruz?

1900’lü yılların ortalarına gerçek dünyamızda otomobil kullanım oranı önemli formda arttı. Artık bu yeni alanda, yeni düzenlemelere muhtaçlık duyduk. 1940’lı yıllarda bir polis ofisinde çalışan Dr. Robert Borkenstein, kandaki alkolü nefes ile tespit edebilecek bir aygıt geliştirdi.

Bu aygıt sayesinde insanların, otomobilleri inançlı bir halde sürebilecek kadar ayık olduklarının tespiti yapılabilmekteydi.

Vücudumuz, alkolü sindiremediği için kimyasal olarak alkol değişmez.

Kana dahil olan alkol, akciğerden geçerken hava keseciklerine gerçek buharlaşır. Bu sayede hava keseciklerinde bulunan alkol hücreleri, nefes alıp verdiğimiz vakit nefesimizle hareket eder. Bu hava değişimi sırasında alkol, ağzımızdan dışarıya çıkar.

Kullanılan aygıtlar da alkolün ölçüsünü nefesten tespit eder ve şayet belirlenen düzeyin üstündeyse, polis tarafından ceza alabilirsiniz. Trafik Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 0.50 promil üzerinde alkollü olmanız durumunda cezai sürece tabi tutulacağınız belirtilmektedir.

Alkolü tespit tekniği değişiklik gösterebilir.

Alkol ölçüsünü tespit etmek için usul tıpkı olmasına karşın birçok farklı sistem kullanılmaktadır.

Örneğin birtakım aygıtlar elektronları kullanarak alkol ölçüsünü tespit ederken birtakım aygıtlar ise direkt olarak kimyasal yansıma sonucunda alkol ölçüsünü tespit edebilmektedir.

Alkolmetrenin çalışanları kimyasal tepkilerdir.

Türlere nazaran tespit formülü değişse bile kimyasal tepkime hepsinde birebirdir. Alkol sonunu aştığı düşünülen kişi, aygıta üfler ve nefesini verir. Öncelikle sülfürik asit, yansımaya girerek havayı sıvı bir çözeltiye dönüştürür.

Sıvı haline gelen alkol, potasyum dikromat ile yansımaya girip birçok unsura bölünür. Kırmızı renge sahip dikromat iyonu, bu yansıma esnasında yeşile döner. Bu renk değişiminin seviyesi, alkol oranı ile hakikat orantılı olduğuiçin alkol düzeyi hakkında bilgi vermektedir. Bu yansımalar sonucunda, kişinin sarhoşluk durumu belirlenebilmektedir.

Siz en yeterlisi, alkol aldığınız bir akşam eve taksiyle dönmeyi tercih edin.

  • Kaynaklar: HowStuffWorks, Mcgill, Madehow

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu