Haber

Adalet Divanından Bakü’ye: Laçın Koridoru’nu açın

Uluslararası Adalet Divanı, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasındaki tek geçiş noktası olan Laçin Koridoru’nu açmasına karar verdi.

Mahkeme kararında, Azerbaycan’ın “Laçin Koridoru boyunca her iki yönde de engelsiz insan, araç ve yük taşımacılığını sağlamak için kontrolü altındaki tüm önlemleri alması gerektiğini” belirtti.

Devletler arasındaki sorunları inceleyen Birleşmiş Milletler’in (BM) yargı mercii olan mahkemenin kararları devletleri bağlayıcı niteliktedir.

Ne oldu?

12 Aralık 2022’de Laçin Koridoru, kendilerini çevre aktivisti olarak tanımlayan Azeri siviller tarafından yola çadırlar kurularak trafiğe kapatıldı. Aktivistler, eylemle bağlantılı olarak, Azerbaycan topraklarındaki mayınların kaçak olarak işletildiğini ve çevreye zarar verildiğini gösterdi. Azerbaycan da aktivistlerin protestosunun yasal olduğu gerekçesiyle yolu açmayı reddetti.

Azerbaycan’ı bölgeyi abluka altına almak için asılsız protesto düzenlemekle suçlayan Ermenistan, ablukanın kaldırılması için acil karar alınması için Uluslararası Adalet Divanı’na başvurdu. Başvuruda, anayolun kapatılmasının ardından bölgede yaşayan yaklaşık 120 bin Ermeni vatandaşının gıda ve ilaç krizine girdiği belirtilirken, hastalanan vatandaşların hastanelere sevk edilemeyeceğine değinildi.

Karar 13’e karşı 2 oyla alındı.

Uluslararası Adalet Divanı bugünkü kararında Aralık 2021’de alınan bir karara da atıfta bulundu. Mahkemenin o dönemdeki kararında, çatışmayı tırmandırmamak ve insanları tehlikeye atmamak için her iki ülkenin de mümkün olan her şeyi yapması gerektiği belirtildi. Kararın 13’e karşı 2 oyla alındığı öğrenildi.

2020 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ nedeniyle çıkan savaşta yaklaşık 6.500 kişi hayatını kaybetmiştir. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ın büyük bölümünü geri aldığı savaş, Rusya’nın arabuluculuğuyla Kasım 2020’de sona erdi.

dpa, AP / EC, ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu