Haber

ABD’nin Küba’ya uyguladığı ambargo BM Genel Kurulu’nda kınandı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapılan oylamada, ABD’nin Küba’ya uyguladığı ambargoyu kaldırmasını talep eden karar 2’ye karşı 187 oyla kabul edildi.

ABD’nin Küba’ya uyguladığı ambargoyu kaldırmasını talep eden karar tasarısı BM Genel Kurulu’nda oylandı. Taslak karar 2’ye karşı 187 oyla kabul edilirken, Ukrayna çekimser kaldı. İsrail ve ABD “hayır” oyu verdi. Taslak karar, ABD’yi Küba’ya uyguladığı “ekonomik, ticari ve mali ambargoyu” sona erdirmeye davet ediyordu.

“Fiyatlar son derece yüksek ve hükümet halkını doyurmak için büyük çaba harcıyor.”

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez Parrilla, oylama öncesinde yaptığı konuşmada, “Aileler mal sıkıntısı çekiyor, uzun kuyruklar oluşuyor, fiyatlar aşırı yüksek ve hükümet, halkını doyurmak için büyük çaba harcıyor.” dedi.

Ambargonun tarım sektörünü hayvan yemi, endüstriyel ekipman ve gıda üretimi ihtiyaçlarını satın alacak fonlardan mahrum bıraktığını belirten Parrilla, şöyle konuştu: “Küba’nın ABD’li şirketler ve onların üçüncü ülkelerdeki yan kuruluşlarından ekipman, teknoloji, tıbbi cihaz ve ilaç satın alması engelleniyor. bu nedenle aracılar aracılığıyla oluyorlar.” “Fahiş fiyatlara satın alınıyorlar ya da bu ilaçların daha az etkili ürünlerle değiştirilmesi gerekiyor” dedi. – NEW YORK

canik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu